Moja firma

25 maja 2025

Nauka aportu 

Nauka aportu przebiega wieloetapowo. Musimy nauczyć psa poszczególnych etapów / komend. 

Rasy o naturalnych predyspozycjach do aportowania będą miały łatwą drogę do przejścia podczas nauki trzymania i aportowania. Rasy o braku naturalnego aportu, będą miały większy problem.

Aport jako fundament nauki oznaczania rolką

Bez solidnie opanowanej umiejętności aportowania nie powinniśmy rozpoczynać nauki oznaczania rolką. Rasy o naturalnych predyspozycjach do aportowania będą miały w tym zakresie łatwiejszą drogę, podczas gdy psy pozbawione tego instynktu będą wymagały więcej czasu i pracy.

Zanim przystąpimy do ćwiczeń z rolką, pies powinien swobodnie i płynnie aportować wybrany przedmiot. To nie jest moment na budzenie pasji do aportowania, lecz czas na precyzyjne pokazanie psu, jakie zachowania są pożądane. Dlatego naukę należy rozbić na mniejsze etapy i rozpocząć od ćwiczeń bazowych: trzymania aportu oraz oddawania go przewodnikowi.

Podstawowe wymagania przed rozpoczęciem:

  • Umiejętność trzymania przedmiotu w pysku przez kilka sekund

  • Oddawanie aportu na komendę

  • Znajomość komend: „do mnie”, „zostań”, „siad”

  • Spokojne środowisko (np. dom), by ograniczyć czynniki rozpraszające

Etapy nauki aportowania:

  • Trzymanie przedmiotu  – zaczynamy od krótkich okresów (np. 2 sekundy). Każde prawidłowe trzymanie nagradzamy, np. smakołykiem.

  • Oddawanie aportu – nagradzamy psa za poprawne oddanie przedmiotu przewodnikowi.

  • Trzymanie aportu przy oddalającym się przewodniku – pies zostaje z aportem, przewodnik odchodzi.

  • Przywołanie z aportem – pies siedzi z aportem, przewodnik odchodzi i przywołuje psa. Nagradzamy za przyniesienie przedmiotu.

  • Siad z aportem przed przewodnikiem – nagradzamy moment, gdy pies usiądzie z przedmiotem przed nami.

  • Praca z rzuconym aportem – kiedy poprzednie etapy są opanowane, zaczynamy rzucać aport i nagradzać psa za przyniesienie go przewodnikowi.

 

Pierwsze etapy aportu można wykonywać w domu, w spokojnych warunkach. Czyli zaczynamy naukę aportowania - świadomego poszczególnych etapów. Często bardzo potrzebnych, aby wytłumaczyć psu ratowniczemu jego przyszłą pracę.

 

I etap TRZYMANIE APORTU:
 
Zanim rozpoczniemy to ćwiczenie na dworze warto zacząć je ćwiczyć w domu i w spokojnych warunkach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń z aportu pies musi umieć siedzieć przed przewodnikiem w spokoju i skupieniu. 
  •  

  • Słowo klucz lub kliknięcie klikera następuje gdy pies  trzyma przedmiot w pysku, nie przejmujemy się tym że wypluwa go po kliknięciu lub słowie klucz. Nagradzamy sam moment zainteresowania, chwycenia przedmiotu.

  • Pies ma włożyć przedmiot do pyska i zachowanie zaznaczamy słowem klucz od razu gdy je wykona. Nie przejmujemy się nawet gdy pies na początku od razu wypluwa, jednak "zdjęcie zachowania" MUSI nastąpić w momencie gdy pies ma przedmiot w pysku! Nie nagradzamy gdy go wypluwa, tu ważne jest łapanie momentu który chcemy nagrodzić. Opisując to bardziej obrazowo, robimy zdjęcie zachowania i musimy nacisnąć guzik w aparacie w odpowiednim momencie. Stopniowo wydłużamy czas trzymania aportu przez psa ( np. po 3 dniach wymagamy 2 -3 sekundy trzymania przedmiotu). Nie można nagradzać psa w momencie wypluwania. Jeśli pies zrobi coś źle - ignorujemy to zachowanie lub jeśli będzie to dla nas lepsze do zrozumienia, spokojnie mówimy - "nie, nie o to zachowanie mi chodziło". Pies potrafi uwarunkować się na słowo "nie" czyli brak nagrody.

  • U młodego psa możemy nagradzać samą chęć, próbę otworzenia pyska w celu chwycenia przedmiotu.

 

II etap TRZYMANIE APORTU AŻ DO ODEBRANIA:
 
Słowo klucz lub kliknięcie występuje dopiero w momencie gdy chwycimy przedmiot i odbierzemy go psu. Odkładamy dłonie na kilka centymetrów od pyska i aportu. Powoli odkładamy dłonie i powoli wracamy dłońmi do przedmiotu i chwytamy aport. Po czasie odkładamy dłonie co raz dalej, aż do odłożenia ich wzdłuż ciała. Gdy pies wypluje aport sam - ignorujemy lub  mówimy bez nagrody " nie! to nie o to chodziło". Gdy pies zrozumie o co nam chodzi nagradzamy go w momencie chwycenia aportu dłońmi. Trzeba być konsekwetnym i czytelnie sygnalizować po przez odpowiednie nagradzanie o jakie zachowanie psa nam chodzi.Na filmie poniżej Kessel który jest nagradzany za samo trzymanie przedmiotu oraz drugi etap nauki trzymania aż do odebrania aportu.
 
 
 
 
 

Skontaktuj się z nami

kontakt@psyratownicze.eu

telefon alarmowy: +48 883 426 880