ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Projekt "Pies przyjaciel dziecka"



To pierwszy projekt podjęty z inicjatywy Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Pies używany jako „pomoc naukowa", motywuje do nauki i poprzez stworzenie przyjaźniejszych warunków zwiększa możliwości przyswojenia wiedzy. Dziecko chętniej zapamiętuje treści, których bohaterem jest jego nowy przyjaciel - pies.

W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzących przewodników) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia z psem mają za zadanie dostarczenie uczestnikom pozytywnych emocji, satysfakcji z obcowania z psem i przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem.

Szkoły odwiedza ratownik i przewodnicy z psami umilając czas najmłodszym, w tym mający niespełna trzydzieści centymetrów - Agent rasy Jack Russel Terrier.

OSP regularnie odwiedza szkoły specjalne i podstawowe w Szczecinie i gminie Dobra.

Jeśli jesteś nauczycielem lub rodzicem i chcesz zgłosić swoją szkołę do programu możesz to zrobić na dwa sposoby:
- telefonicznie : koordynatorzy projektu - Dorota - tel 669 307 925 lub Olga - tel 602 771 936
- e-mailowo: kontakt@psyratownicze.eu

Uwaga! Zapisy na zajęcia przyjmujemy w okresie poprzedzającym rok szkolny  tj. od 1 lipca do 15 września.
Zajęcia odbywają się w okresie od 15 września do 15 maja przez cały rok szkolny.


Zobacz jak minął nam rok szkolny 2015 / 2016

Realizacja projektu w Gminie Dobra



Wraz z nowym rokiem szkolnym 2015/2016 rozpoczęliśmy projekt "Pies przyjaciel dziecka" realizowany w szkołach podstawowych na terenie gminy Dobra. W projekcie bierze udział 5 szkół. Zajęcia przeprowadzane są w klasach 0-3. Celem naszych zajęć jest uświadomienie dzieciom jak należy zachować sie w momencie kontaktu z psem agresywnym, jak czytać sygnały wysyłane przez niego, a przede wszystkim jak poradzić sobie w sytuacji gdy człowiek zaginie.

15.10.2015 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Dołujach odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu “Pies Przyjaciel Dziecka”. Przewodnicy Dorota Jankowska - Olszewska, Dorota Lewicka i Małgorzata Kosek wraz z Psami Ratowniczymi Larą i Gandalfem przeprowadzili prelekcję w klasach 2a i 3 dla około 40 dzieci. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z pracą psa ratowniczego, poznały “mowę” psów, zasady bezpiecznego zachowania się w przypadku zagrożeń ze strony psów, jak zachować się podczas zaginięcia. Czas zajęć uświetniły pokazy posłuszeństwa oraz sztuczek wykonanych przez Przewodników wraz z Psami. Spotkanie zakończyło się głaskaniem Psich Gości oraz częstowaniem ich smakołykami. 

10.11.2015 roku w ramach projektu “Pies przyjaciel Dziecka” odbyły się zajęcia z zakresu bezpieczeństwa w kontakcie z Psami oraz prewencji zaginięć w klasie 2b i 2d z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mierzynie. Dzieci poprzez kontakt z Psami aktywnie uczestniczyły w zajęciach, dowiedziały się jaką rolę w ratownictwie odgrywa psi nos oraz współpraca Przewodnika z Psem ratowniczym, jak bezpiecznie podchodzić do psów i jak uchronić się przed zagrożeniami z ich strony. Pokaz posłuszeństwa i głaskanie piesków okazało się być dla uczestników spotkania wspaniałą nagrodą. W zajęciach udział wzięło łącznie 45 uczniów.

07.12.2015 roku Przewodnicy przeprowadzili prelekcje w klasach 0 - 3 (45 dzieci ) w  Zespole Szkół w Dołujach. W ramach projektu “Pies przyjaciel Dziecka” uczniom zostały przedstawione sposoby czytania mowy ciała psa, bezpiecznego zachowania się w kontakcie z psami oraz omówiono jak należy zachowywać się w terenach otwartych lub na imprezach masowych żeby się nie odłączyć od opiekunów. Wspólne głaskanie Psów, pokaz sztuczek i zagadki były wspaniałą nagrodą dla dzieci.

18.01.2016 roku zajęcia w ramach projektu “Pies przyjaciel Dziecka” odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzędzinach. 41 dzieci z klas 0 - 3 poznały tajniki pracy zespołów ratowniczych : Pies - Przewodnik Psa, zasady bezpieczeństwa w kontakcie z czworonogami  oraz dowiedziały się jak powinien zachować się człowiek, który zgubił się w lesie. Kolorowanki, które uczniowie otrzymali pomogły utrwalić wiedzę o mowie ciała psa. Prelekcja zakończona została wspólnym głaskaniem Psów Ratowniczych oraz pokazem posłuszeństwa.

26.02.2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Bezrzeczu 50 dzieciom z klas 2 zostały przedstawione aspekty bezpiecznego zachowania wobec psów, czytania mowy psiego ciała, zachowania ludzi podczas zgubienia się np w lesie, tak aby ratownicy mogli szybko przybyć z pomocą. Uczniowie zachęceni obecnością Psów ratowniczych chętnie odpowiadali na zadawane pytania i zagadki. Nie zabrakło pokazów psich sztuczek i posłuszeństwa oraz głaskania i częstowania smakołykami. Zajęcia przeprowadzono dla 50 dzieci w ramach projektu “Pies przyjaciel Dziecka”

  
  



11.03.2016 r Przewodnicy Psów Ratowniczych przeprowadzili zajecia w ramach projektu “Pies przyjaciel Dziecka” w Publicznej Szkole Podstawowej w Mierzynie. W spotkaniu uczestniczyło 42 uczniów klas 2.  Podczas prelekcji Dzieci zapoznały się z pracą Psa Ratowniczego, poznały “mowę” Psów, zasady bezpiecznego zachowania się w przypadku zagrożeń ze strony psów, jak zachować się podczas zaginięcia. Czas zajęć uświetniły pokazy posłuszeństwa oraz sztuczek wykonanych przez Przewodników wraz z Psami. Spotkanie zakończyło się głaskaniem Psich Gości oraz częstowaniem ich smakołykami.

  



18.04.2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Mierzynie po raz kolejny odbyły się zajecia z cylku “Pies przyjaciel Dziecka” realizowane w formie projektu przy współpracy Gminy Dobra. Podczas spotkania nasi przewodnicy przekazywali uczniom z klas 2a i 2b wiedzę na temat bezpiecznej relacji z psem podczas bezpośredniego kontaktu, opowiadali o pracy psów ratowniczych i o tym jak należy zachować się gdy nie możemy odnaleźć drogi do domu. Spotkanie zakończyło się głaskaniem Psów oraz niespodzianką w postaci upieczonych przez Przewodników z OSP Wołczkowo ciastek w kształcie psów ratowniczych.

  

  


Nie omineły nas także imprezy plenerowe :-)