ZACHODNIOPOMORSKA SEKCJA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
SEKCJA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
SPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Jak dołączyć do zespołu?

Jak dołączyć do zespołu?


Zanim skontaktujesz się z nami przeczytaj poniższy tekst.Przedstawiamy kilka najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące przyjęcia przewodnika i psa do zespołu.

Kiedy możemy być przyjęci?


Każdy przewodnik może zgłosić się na nabór po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub e-mailowym i po wypełnienie ankiety. Nabór do grupy z psem odbywa się raz w roku - jesienią. 

Zasady przyjęcia

- Przewodnik powinien być pełnoletni, zdrowy, w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

- Pies powinien być socjalny (chętnie dążyć do kontaktu z człowiekiem), zdrowy, chętny do zabaw
z człowiekiem, niebojaźliwy, nieagresywny, bez lęków względem ludzi.

- Przewodnik powinien mieć własny transport. Treningi odbywają się w miejscach, gdzie komunikacja  miejska jest ograniczona (lasy, łąki, okolice Szczecina).

Jak często trenujemy?


- Raz, dwa razy w tygodniu w terenie (w czwartki po godzinie 18.00 oraz we wtorki).

- Raz w tygodniu spotykamy się na wykładach lub przeszkodach (odbywają się sezonowo, np. zimą lub latem).

- Raz w tygodniu na treningu dodatkowym

- Spotykamy się także na akcjach, pokazach, festynach

Kiedy zostaniemy przyjęci?


- Przygoda z ratownictwem rozpoczyna się po rozmowie kwalifikacyjnej przewodnika. Kandydat przez określony czas przyjeżdza na treningi jako pozorant. W odpowiednim czasie dołączy do zespołu z psem lub jako nawigator, planista.

 – jeśli kandydat jest rokujący – zostaje przyjęty na okres próbny (około 4- 6 miesięcy) 

- Po okresie próbnym, trwającym od 4 miesięcu do pół roku (czasem okres może zostać wydłużony), kandydat otrzymuje wskazania lub przeciwwskazania do rozpoczęcia stażu kandydackiego. Dołącza do zespołu i trenuje z resztą zespołu.

- Okres próbny polega na regularnych spotkaniach - raz na dwa tygodnie kandydaci spotykają się z wyznaczonymi tylko dla nich instruktorami (na tych treningach są oceniani i wykonują zalecone zadania), w kolejnym tygodniu kandydaci dojeżdzają na trening całej grupy (bez psa) i pozorują, pomagają w treningu starszym przewodnikom. Czyli w jednym tygodniu kandydat jest szkolony przez instruktorów i poświęca się czas tylko im. W następnym tygodniu to kandydat poświęca czas grupie pomagając w treningach. Czyli co tylko 2 tygodnie kandydat szkoli swojego psa.

- Staż kandydacki kończy się w dniu zdania egzaminu państwowego organizowanego przez Państwową Straż Pożarną.

Ile to kosztuje?


Zajęcia są prowadzone nieodpłatnie. Każdy we własnym zakresie zakupuje podstawowy sprzęt: miski, piłki, plecak itp. Sprzęt potrzebny do trenowania to ten, który już posiadamy w domu, np. kalosze, polar, buty, plecak. Jeśli ktoś chciałby kupić drogi sprzęt  –  jest to jego indywidualna sprawa.

Jeśli sprzęt jest  sponsorowany  to przydział przedmiotów, ubrań, szkoleń jest zależny od kilku czynników: stażu pracy, zaangażowania, charakteru, osiągnięć w pracy. Pierwszeństwo mają przewodnicy z większym stażem pracy i najbardziej zaangażowani.

To nie jest darmowe szkolenie psów


Pomagamy sobie wszyscy, aby każdemu udało się wyszkolić psa. Dzielimy się zadaniami. Szkolimy psa, pobieramy wiedzę i "spłacamy ją" w postaci wyjazdów do akcji i egzaminów, pokazów, działań. Aby ktoś pozorował dla mojego psa, ja muszę pozorować dla innego. Aby ktoś został dłużej dla mojego i ja muszę czasem zostać dłużej dla kogoś innego. Nasze prace opierają się na współpracy zespołowej. Nie ma tu miejsca dla osób które chcą TYLKO wyszkolić swojego psa. Tu liczy się TYLKO sukces zespołu. Nie pojedyńczych osób czy psów.

Co możemy dostać w zamian?


Zacznijmy od tego, że zgłaszasz się tu jako wolontariusz. Jest to przede wszystkim praca społeczna. Pomimo tego otrzymasz wiedzę, rozwój, dobrą zabawę, piękną pasję, kursy, szkolenia, dobre towarzystwo, ciekawie spędzony czas, włożoną pracę instruktorów w każdego psa, satysfakcję z wykonanej pracy.

Po ukończeniu stażu kandydackiego możliwość umundurowania i dofinansowania szkoleń.

Czy szukamy ludzi? Czy żyjemy w chwale? Czy zostaniemy bohaterami?


Tak, szukamy – na każdym treningu, akcji. Żyjemy w gotowości. Każdego dnia lepsi. Nie, nie jesteśmy bohaterami. Jesteśmy tacy sami, ale bogatsi o doświadczenie i odpowiedzialność. Bardziej wartościowi w swoich oczach. Nie można traktować zagrożenia życia ludzkiego, jako drogi do sukcesu. Znaleziony człowiek to nasza radość, ale wynikająca z poczucia obowiązku, duszy ratownika, empatii. Czyjaś tragedia nie jest drogą do naszego prywatnego sukcesu. Sukcesem jest uczciwie przygotowany pies. Skuteczny, który znajdzie poszkodowanego. Jeśli zachowamy taki dystans w pasji, możemy liczyć, że nie zabraknie nam motywacji.

Czy głównym celem jest szukanie ludzi?

Tak, ale akcje poszukiwawcze nie dają możliwości znalezienia zaginionego dla każdego psa w zespole. Katastrofy i poszukiwania nie są codziennością w naszym regionie. Musimy zachować dystans w naszej pracy. Celem jest dobrze przeszukany sektor (także ten bez zaginionego), zdany egzamin, uczciwa praca, a także znaleziony poszkodowany przez innego psa.

Egoizm osłabia grupę, więc największą wartością jest dbałość o zespół i poczucie przynależności do zespołu. Celem jest sukces zespołu - satysfakcja z pracy w zespole i uczucie, że sukces poszczególnego przewodnika jest sukcesem każdego przewodnika w zespole. Nie ma psów ratowniczych bez pozorantów, kolegów z zespołu, ratowników, instruktorów. W cieniu każdego wyszkolonego psa, znalezionego poszkodowanego stoi wielu ludzi.

Czy popełniamy błędy?


Popełniamy błędy. Ważne, że uczymy się przyjmować niepowodzenia, wyciągać wnioski i akceptować siebie w całości. Treningi obnażają wszystkie nasze słabe strony. Im więcej ujawnimy ich na treningu, tym mniej będzie ich na akcji.

Czy charakter i psychika przewodnika mają znaczenie?


Tak, bardzo! Przewodnik, który w dużym stopniu próbuje zwrócić uwagę na siebie, nie realizuje swoich zadań, a jego zachowania są prowokacyjne, pretensjonalne i nastawione na jego własny sukces nie są korzystne dla zespołu.

Najczęściej chęć zauważenia utrudnia pracę zespołu. Wprowadza zamieszanie i odciąga zespół od głównych celów. Takie zachowania są także niebezpieczne w działaniach - szczególnie w sytuacjach, gdy przewodnik nie zachowuje spokoju, nie przestrzega procedur i swoim zachowaniem bohatera zagraża bezpieczeństwu zespołu i poszkodowanego.

Charakter, psychika, umiejętność zachowania spokoju, a także wysoka samoocena jest ważna w pracy ratownika - ochotnika. Taki ochotnik skupia się na zadaniu i realizuje je w 100%. Nie szuka wymówek, nie prowokuje, wzbudza zaufanie, nie skupia się na błędach innych, nie bolą go sukcesy innych przewodników, a każde jego działanie w imieniu grupy jest klarowne dla prowadzących i zespołu. Taki kandydat jest dla nas najlepszy do pracy w tego typu zespole.

Dlaczego to pasja, a nie nasza praca?


Jako ochotnicy nie ma szans na opłacanie naszych działań w takim stopniu jak naszą pracę zawodową.

Mimo braku motywacji finansowej powinniśmy czuć odpowiedzialność za powierzone nam zadania.

Częściowo jest to praca i obowiązek, jednak trzeba poszukać takiego obszaru, w którym możemy być tacy jak chcemy. Wtedy jest to pasja i realizujemy nasze marzenia, rozwijamy się. Radość i satysfakcja z wykonanej pracy zależy od nas.

To pasja, która wymaga wiedzy, współpracy, chęci, ludzkich dłoni. W cieniu sukcesu każdego psa i przewodnika stoją inni ludzie. Silni jesteśmy tylko jako zespół. Jako zespół wchodzimy do działań i jako zespół wychodzimy z działań.

Obecność na treningu ma sprawiać nam radość. Jeśli nie sprawia – nie jest to nasza pasja i powinniśmy się zastanowić czy jest to odpowiednie miejsce dla nas. Motywacja powinna być po Twojej stronie. Nikt z nas nie będzie Cię motywował. Siła musi być w Tobie.

I najważniejsze - tu nic nikomu się nie należy, ani nie ma lepszych i gorszych przewodników, nawigatorów, planistów. Jeśli uważasz, że coś można zrobić lepiej, zdobądź nasze zaufanie swoją ciężką pracą, zaangażowaniem, dyscypliną, umiejętnością komunikacji, dyplomacją i zmień to - ale swoją ciężką pracą! Zamiast krytykować, aktywnie i skutecznie działaj!


Jeśli nadal nie jesteś pewien kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Przeczytaj koniecznie ten artykuł: http://www.psyratownicze.eu/nowosci/news/299/Artyku-w-planeta-szczecin#.T9zNwhc9VfS.

Przeczytaj także nasz regulamin.
Chyba już nic więcej nie musimy dodawać !


Jeśli po otrzymaniu odpowiedzi na swoje pytania nadal jesteś zainteresowany dołączeniem do grupy napisz do nas - kliknij tu aby napisać e- mail lub zadzwonić, po kontakcie z nami i poinformowaniu nas o chęci dołączenia wypełnij ankietę.