ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Jak dołączyć do zespołu?

Jak dołączyć do zespołu?


Zanim skontaktujesz się z nami przeczytaj poniższy tekst, na końcu znajduje się ankieta / formularz zgłoszeniowy. Przedstawiamy kilka najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące przyjęcia do zespołu.

Kiedy możemy być przyjęci?


Każdy kandydat może zgłosić się na nabór po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub e-mailowym i po wypełnienie ankiety. Nabór do grupy z psem odbywa się raz w roku bądź raz na dwa lata  - jesienią. W przypadku kandydatów na nawigatorów, planistów, kierowców także raz w roku bądź raz na dwa lata  - jesienią. Pojedyńcze osoby przyjmujemy przez cały rok.

Zasady przyjęcia

- Kandydat powinien być pełnoletni, zdrowy, w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

- Kandydat powinien mieć własny transport. Treningi odbywają się w miejscach, gdzie komunikacja  miejska jest ograniczona (lasy, łąki, okolice Szczecina).

- Pies powinien być socjalny (chętnie dążyć do kontaktu z człowiekiem), zdrowy, chętny do zabaw
z człowiekiem, niebojaźliwy, nieagresywny, bez lęków względem ludzi.


Jak często trenujemy?

Przewodnik psa:

 1. Minimum raz w tygodniu w terenie (najczęściej w czwartek). Treningi trwają od 2 do 4 godzin.

 2. Co dwa tygodnie spotykamy się także na wykładach lub ćwiczeniach technicznych - planistyka, nawigacja, obsługa sprzętu.

 3. W najgorętszym okresie naszych działań (sezonowo) przewodnik poświęca nawet do 5 dni w tygodniu na poszukiwania, szkolenie psa, wyjazdy, zajęcia dodatkowe. Przewodnik w naszym zespole musi być zaangażowany w wielu dziedzinach naszej działalności. Czyli kluczowym kryterium przyjęcia jest czas który przewodnik może nam poświęcić.

 4. Dodatkowe aktywności:

 • - zajęcia z dziećmi w szkołach, przedszkolach,

  - udział w pokazach, festynach,

 • - zajęcia on-line np. z planistyki,

 • - koordynowanie zadań zleconych przez koordynatorów,

  - akcje poszukiwawcze (różne terminy).


Planista, nawigator, kierowca:

 1. Co 2 tygodnie ćwiczenia techniczne - planistyka, obsługa sprzętu.

 2. 1 - 2 razy w miesiącu trening z psami (pozoracja) - każdy planista, nawigator powinien znać psy i ludzi z którymi pracuje w terenie na akcji.

 3. Zadania on-line.

 4. Dodatkowo kandydat otrzymuje  zadanie do koordynacji w celu weryfikacji czy ma zdolności do prowadzenia zadań, projektów.

 5. Dodatkowe aktywności:

 • - zajęcia z dziećmi w szkołach, przedszkolach,
 • - udział w pokazach, festynach,
 • - zajęcia on-line np. z planistyki,
 • - koordynowanie zadań zleconych przez koordynatorów,
 • - akcje poszukiwawcze (różne terminy).

Kiedy zostaniemy przyjęci?

Przyjęcie przewodnika psa do zespołu:

 1. Przygoda z ratownictwem rozpoczyna się po rozmowie kwalifikacyjnej przewodnika i testach wstępnych psa – jeśli przewodnik i pies są rokujący – zostają przyjęci na okres próbny (od 2 do 12 miesięcy).

 2. Po okresie próbnym,  trwającym do 12 miesięcy, przewodnik i pies otrzymują wskazania lub przeciwwskazania do rozpoczęcia stażu kandydackiego.

 3. Staż kandydacki kończy się w dniu zdania egzaminu państwowego Klasy I KG PSP.

 4. Przewodnik powinien być pełnoletni, zdrowy, w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

 5. Pies powinien być socjalny (chętnie dążyć do kontaktu z człowiekiem), zdrowy, chętny do zabaw z człowiekiem, niebojaźliwy, nieagresywny, bez lęków względem ludzi.

 6. Przewodnik powinien mieć własny transport. Treningi odbywają się w miejscach, gdzie komunikacja  miejska jest ograniczona (lasy, łąki, okolice Szczecina).

 7. Po okresie próbnym trwającym do 12 miesięcy przewodnik i pies otrzymują informację zwrotną o decyzji dotyczącej  o wskazaniach lub przeciwwskazaniach do rozpoczęcia stażu kandydackiego.

 8. GPR OSP Wołczkowo zastrzega sobie możliwość wcześniejszego rozwiązania współpracy z kandydatem, jeśli zaistnieją ku temu okoliczności.


Przyjęcie nawigatora, planisty, kierowcy:

 1. Przygoda z ratownictwem rozpoczyna się po rozmowie kwalifikacyjnej kandydata – kandydat zostaje przyjęty na okres próbny (od 2 do 12 miesięcy).

 2. Po okresie próbnym, trwającym od 2 do 12 miesięcy, kandydaci otrzymują wskazania lub przeciwwskazania do rozpoczęcia stażu kandydackiego w GPR OSP Wołczkowo.

 3. Staż kandydacki kończy się po 2 latach, po otrzymaniu pozytywnej opinii opiekuna i koordynatorów. Kandydat przez łączny okres stażu powinien posiadać 70% frekwencję w aktywnościach zespołu.

 4. Kandydat powinien być pełnoletni, zdrowy, w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

 5. Kandydat powinien mieć własny transport. Treningi odbywają się w miejscach, gdzie komunikacja  miejska jest ograniczona (lasy, łąki, okolice Szczecina).

 6. Po okresie próbnym trwającym do 12 miesięcy kandydat otrzymuje informację zwrotną o decyzji dotyczącej  o wskazaniach lub przeciwwskazaniach do rozpoczęcia stażu kandydackiego.

 7. GPR OSP Wołczkowo zastrzega sobie możliwość wcześniejszego rozwiązania współpracy z kandydatem, jeśli zaistnieją ku temu okoliczności.

 

Ile to kosztuje?


Zajęcia są prowadzone nieodpłatnie. Każdy we własnym zakresie zakupuje podstawowy sprzęt: miski, piłki, plecak itp. Sprzęt potrzebny do trenowania to ten, który już posiadamy w domu, np. kalosze, polar, buty, plecak. Jeśli ktoś chciałby kupić drogi sprzęt  –  jest to jego indywidualna sprawa.

Jeśli sprzęt jest  sponsorowany  to przydział przedmiotów, ubrań, szkoleń jest zależny od kilku czynników: stażu pracy, zaangażowania, charakteru, osiągnięć w pracy. Pierwszeństwo mają przewodnicy z większym stażem pracy i najbardziej zaangażowani.

To nie jest darmowe szkolenie psów, ratowników


Pomagamy sobie wszyscy, aby każdemu udało się wyszkolić psa, siebie jako dobrego ratownika, nawigatora, specjalistę w określonej roli. Dzielimy się zadaniami. Szkolimy psy, ratowników -  pobieramy wiedzę i "spłacamy ją" w postaci wyjazdów do akcji i egzaminów, pokazów, działań. Aby ktoś pozorował dla mojego psa, pozorował w symulowanej akcji,  ja muszę pozorować dla kogoś innego. Aby ktoś został dłużej dla mojego psa lub pomógł mi ze sprzętem i ja muszę czasem zostać dłużej dla kogoś innego. Nasze prace opierają się na współpracy zespołowej. Nie ma tu miejsca dla osób które chcą TYLKO wyszkolić swojego psa lub siebie. Tu liczy się TYLKO sukces zespołu. Nie pojedyńczych osób czy psów.

Co możemy dostać w zamian?


Zacznijmy od tego, że zgłaszasz się tu jako wolontariusz. Jest to przede wszystkim praca społeczna. Pomimo tego otrzymasz wiedzę, rozwój, dobrą zabawę, piękną pasję, kursy, szkolenia, dobre towarzystwo, ciekawie spędzony czas, włożoną pracę instruktorów w każdego psa, ratownika, satysfakcję z wykonanej pracy.

Po ukończeniu stażu kandydackiego możliwość umundurowania i dofinansowania szkoleń.

Czy szukamy ludzi? Czy żyjemy w chwale? Czy zostaniemy bohaterami?


Tak, szukamy – na każdym treningu, akcji. Żyjemy w gotowości. Każdego dnia lepsi. Nie, nie jesteśmy bohaterami. Jesteśmy tacy sami, ale bogatsi o doświadczenie i odpowiedzialność. Bardziej wartościowi w swoich oczach. Nie można traktować zagrożenia życia ludzkiego, jako drogi do sukcesu. Znaleziony człowiek to nasza radość, ale wynikająca z poczucia obowiązku, duszy ratownika, empatii. Czyjaś tragedia nie jest drogą do naszego prywatnego sukcesu. Sukcesem jest uczciwie przygotowany pies. Skuteczny, który znajdzie poszkodowanego. Jeśli zachowamy taki dystans w pasji, możemy liczyć, że nie zabraknie nam motywacji.

Czy głównym celem jest szukanie ludzi?

Tak, ale akcje poszukiwawcze nie dają możliwości znalezienia zaginionego dla każdego ratownika w zespole. Katastrofy i poszukiwania nie są codziennością w naszym regionie. Musimy zachować dystans w naszej pracy. Celem jest dobrze przeszukany sektor (także ten bez zaginionego), zdany egzamin, uczciwa praca, a także znaleziony poszkodowany przez innego ratownika.

Egoizm osłabia grupę, więc największą wartością jest dbałość o zespół i poczucie przynależności do zespołu. Celem jest sukces zespołu - satysfakcja z pracy w zespole i uczucie, że sukces poszczególnego przewodnika jest sukcesem każdego ratownika w zespole. Nie ma psów ratowniczych bez pozorantów, kolegów z zespołu, ratowników, instruktorów. W cieniu każdego wyszkolonego ratownika czy psa, znalezionego człowieka stoi wielu ludzi.

Czy popełniamy błędy?


Popełniamy błędy. Ważne, że uczymy się przyjmować niepowodzenia, wyciągać wnioski i akceptować siebie w całości. Treningi obnażają wszystkie nasze słabe strony. Im więcej ujawnimy ich na treningu, tym mniej będzie ich na akcji.

Czy charakter i psychika ratownika mają znaczenie?


Tak, bardzo! Ratownik, który w dużym stopniu próbuje zwrócić uwagę na siebie, nie realizuje swoich zadań, a jego zachowania są prowokacyjne, pretensjonalne i nastawione na jego własny sukces nie są korzystne dla zespołu.

Najczęściej chęć zauważenia utrudnia pracę zespołu. Wprowadza zamieszanie i odciąga zespół od głównych celów. Takie zachowania są także niebezpieczne w działaniach - szczególnie w sytuacjach, gdy ratownik nie zachowuje spokoju, nie przestrzega procedur i swoim zachowaniem bohatera zagraża bezpieczeństwu zespołu i poszkodowanego.

Charakter, psychika, umiejętność zachowania spokoju, a także wysoka samoocena jest ważna w pracy ratownika - ochotnika. Taki ochotnik skupia się na zadaniu i realizuje je w 100%. Nie szuka wymówek, nie prowokuje, wzbudza zaufanie, nie skupia się na błędach innych, nie bolą go sukcesy innych przewodników, a każde jego działanie w imieniu grupy jest klarowne dla prowadzących i zespołu. Taki kandydat jest dla nas najlepszy do pracy w tego typu zespole.

Dlaczego to pasja, a nie nasza praca?


Jako ochotnicy nie ma szans na opłacanie naszych działań w takim stopniu jak naszą pracę zawodową.

Mimo braku motywacji finansowej powinniśmy czuć odpowiedzialność za powierzone nam zadania.

Częściowo jest to praca i obowiązek, jednak trzeba poszukać takiego obszaru, w którym możemy być tacy jak chcemy. Wtedy jest to pasja i realizujemy nasze marzenia, rozwijamy się. Radość i satysfakcja z wykonanej pracy zależy od nas.

To pasja, która wymaga wiedzy, współpracy, chęci, ludzkich dłoni. W cieniu sukcesu każdego psa i przewodnika, ratownika stoją inni ludzie. Silni jesteśmy tylko jako zespół. Jako zespół wchodzimy do działań i jako zespół wychodzimy z działań.

Obecność na treningu ma sprawiać nam radość. Jeśli nie sprawia – nie jest to nasza pasja i powinniśmy się zastanowić czy jest to odpowiednie miejsce dla nas. Motywacja powinna być po Twojej stronie. Nikt z nas nie będzie Cię motywował. Siła musi być w Tobie.

I najważniejsze - tu nic nikomu się nie należy, ani nie ma lepszych i gorszych przewodników, nawigatorów, planistów. Jeśli uważasz, że coś można zrobić lepiej, zdobądź nasze zaufanie swoją ciężką pracą, zaangażowaniem, dyscypliną, umiejętnością komunikacji, dyplomacją i zmień to - ale swoją ciężką pracą a nie komentarzami! Zamiast krytykować - aktywnie i skutecznie działaj!


Jeśli nadal nie jesteś pewien kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Przeczytaj koniecznie ten artykuł: http://www.psyratownicze.eu/nowosci/news/299/Artyku-w-planeta-szczecin#.T9zNwhc9VfS.


Skontaktuj się z nami:

1. Jeśli jesteś gotów dołączyć do naszego zespołu: przeczytaj nasz regulamin


2.  Wypełnij ankietę.3. Jeśli po otrzymaniu odpowiedzi na swoje pytania nadal jesteś zainteresowany dołączeniem do grupy, wypełniłeś ankietę 

kliknij tu aby napisać e- mail   lub zadzwoń (nr tel. 730 -797-206).