ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Video

Egzamin Gruzowiskowy

Egzamin to prosta próba weryfikująca skuteczność zwierzęcia do działań. Pozwala określić w obiektywny sposób, czy zwierzę jest skuteczne, zmotywowane do działań, bezpieczne dla poszkodowanej osoby. Próba polegająca na odnalezieniu kilku osób na gruzowisku jest tylko początkowym szczeblem w drabinie pracy przewodnika i psa. Egzamin trwa krótko - na potrzeby przeegzaminowania wielu psów. Akcja niestety - nie. Dlatego przewodnicy, którzy go zdają mają przed sobą kolejne etapy pracy. Ci, którzy nie zdają z dużą odpowiedzialnością i uczciwością biorą na siebie cały trud dopracowania szczegółów i przygotowania psa do kolejnego egzaminu.

Na filmie Joanna Szumer i Kessel OSP Wołczkowo - na jednym z etapów egzaminu.


Psy ratownicze OSP Wołczkowo

Jesteście ciekawi jak pracują nasze psiaki? Na początek krótki filmik. Miłego oglądania!

TVP Szczecin

Dobrze wyszkolony pies w terenie potrafi zastąpić pracę wielu ludzi. Psy ratownicze wykorzystywane są do poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym m.in lasy, łąki, góry.

O psach ratowniczych, przewodnikach i problemach z jakimi się borykają opowiadają przewodnicy Sekcji Poszukiwawczej OSP Wołczkowo!

Radio Szczecin

Psy poszukiwawcze i ich Wideoblog. Oglądaj od 1 min 04 sek.

Edukacja z psem

Pies doskonale sprawdza się w roli motywatora do nauki wśród najmłodszych. Zważywszy na ten fakt, członkowie SPR Wołczkowo postanowili szerzyć wiedzę ratowniczą i kynologiczną z pomocą swoich czworonogów. Tak powstał projekt "Pies przyjaciel dziecka". Podczas zajęć przewodnicy przekazują najmłodszym uczestnikom wiedzę dotyczącą sposobów pracy psa ratowniczego, a także omawiają zagadnienia związane z dobrostanem czworonogów- ich naturą, potrzebami, zachowaniem, językiem.
Zajęcia mają formę zabawy i dostarczają wiele pozytywnych emocji, a także satysfakcji w kontaktach z psem.


Egzaminy Psów Ratowniczych w Sieradzu

W dniach 25 listopada 2011 r. odbył się egzamin przewodników i psów ratowniczych specjalności terenowej I klasy, organizowany przez Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi zs. w Sieradzu, przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Sieradzu oraz Komendy Miejskiej PSP w Łodzi. Egzamin przeprowadziła pięcioosobowa komisja, powołana przez Komendanta Głównego PSP pod przewodnictwem st. bryg. Tomasza Rzewuskiego. 

Psy ratownicze w Panoramie

Dnia 9 lipca 2011 roku w obiektach Starej Garbarni w Białogardzie odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Organizatorami ćwiczeń była Ochotnicza Straż Pożarna Wołczkowo i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie.

Głównym celem ćwiczeń była prezentacja możliwości współpracy podczas działań ratowniczych jednostek PSP z grupami poszukiwawczymi posiadającymi psy ratownicze. 


Posłuszeństwo psów ratowniczych

Każdego dnia przewodnicy dbają o rozwój współpracy z psami. Ćwiczenia, które wykonują mają na celu zdobycie umiejętności kierowania psem, uczą odpowiednio motywować zwierzę do zadania. Przewodnicy, oprócz posłuszeństwa przydatnego do służby, wykorzystują elementy z różnych dziedzin sportów kynologicznych, m.in. uczą się skupiać uwagę psa na sobie, odpowiednio nagradzać go, pracują nad emocjami psa oraz precyzją jego pracy. Na załączonym filmie możemy zobaczyć elementy posłuszeństwa, które wykorzystujemy w służbie, a także elementy z psiego sportu, rozgrzewające mięśnie psa i będące formą zabawy dla duetu pies-przewodnik.

Chodzenie po drabinie

Pies ratowniczy musi być przygotowany na różne sytuacje. Jednym z elementów próby sprawnościowej na egzaminie dla psa ratowniczego jest umiejętność poruszania się po kładkach i drabinach. 

Ważne, aby pies pokonując przeszkody robił to z dużą swobodą, spokojem i precyzją. Zobacz na krótkim filmiku jak nasze młode psiaki uczą się chodzić po drabinach.

Wysyłanie i warowanie na odległość

Przewodnicy i psy uczą się różnych zadań. Mają one na celu zdobycie umiejętności kierowania psem przez przewodnika, a także bewzględnego wykonywania komend przez psa. Ta nić porozumienia jest podstawą we wspólnej pracy przewodnik - pies.

Zobacz na krótkim filmiku jak jeden z naszych psów uczy się wykonywać polecenia swojego przewodnika.

Znaleziono : 10