ZACHODNIOPOMORSKA SEKCJA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
SEKCJA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
SPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Regulamin wewnętrzny

Regulamin wewnętrznyPrzewodniku, sukcesem nie jest jeden człowiek i jego pies. Jeden pies to za mało. Sukcesem jest cały zespół ludzi, którzy z szacunkiem i zrozumieniem podzielą między sobą odpowiedzialność za ratowanie życia ludzkiego.

Największą i najtrudniejszą sztuką jest współpraca z ludźmi. Jeszcze większą wspólne zmierzanie w określonym kierunku.

Poniższy tekst jest zbiorem obowiązujących zasad w zespole. Przeczytaj i sprawdź czy nasz zespół to miejsce dla Ciebie!

 

Przyjęcie przewodnika do zespołu

- Przygoda z ratownictwem rozpoczyna się po rozmowie kwalifikacyjnej przewodnika i testach wstępnych psa – jeśli przewodnik i pies są rokujący – zostają przyjęci na okres próbny (od 2 do 12 miesięcy).

- Po okresie próbnym, trwającym pół roku, przewodnik i pies otrzymują wskazania lub przeciwwskazania do rozpoczęcia stażu kandydackiego.

- Staż kandydacki kończy się w dniu zdania egzaminu państwowego Klasy I KG PSP.

- Przewodnik powinien być pełnoletni, zdrowy, w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

- Pies powinien być socjalny (chętnie dążyć do kontaktu z człowiekiem), zdrowy, chętny do zabaw z człowiekiem, niebojaźliwy, nieagresywny, bez lęków względem ludzi.

- Przewodnik powinien mieć własny transport. Treningi odbywają się w miejscach, gdzie komunikacja  miejska jest ograniczona (lasy, łąki, okolice Szczecina). 

- Po okresie próbnym trwającym od 2 miesięcy do 12 miesięcy przewodnik i pies otrzymują informacje zwrotną o decyzji dotyczącej  o wskazaniach lub p/wskazaniach do rozpoczęcia stażu kandydackiego.

Częstotliwość pracy

- Raz w tygodniu w terenie (najczęściej w czwartek lub niedzielę). Trwają od 2 do 4 godzin.

- Raz w tygodniu spotykamy się także na wykładach (ale odbywają się one sezonowo, np. zimą).

W najgorętszym okresie naszych działań (sezonowo) przewodnik poświęca nawet do 5 dni w tygodniu na poszukiwania, szkolenie psa, wyjazdy, zajęcia z dziećmi w szkołach. Przewodnik w naszym zespole musi być zaangażowany w wielu dziedzinach naszej działalności. Czyli kluczowym kryterium przyjęcia jest czas który przewodnik może nam poświęcić.

Kwestie finansowe

- Zajęcia są prowadzone nieodpłatnie. Każdy we własnym zakresie zakupuje podstawowy sprzęt: miski, piłki, plecak itp. Sprzęt potrzebny do trenowania to ten, który już posiadamy w domu, np. kalosze, polar, buty, plecak. Jeśli ktoś chciałby kupić drogi sprzęt lub specjalistyczny -  jest to jego indywidualna decyzja.

- Jeśli sprzęt jest sponsorowany  to przydział przedmiotów, ubrań jest zależny od kilku czynników: stażu pracy, zaangażowania, charakteru, osiągnięć w pracy. Pierwszeństwo mają przewodnicy z większym stażem pracy i najbardziej zaangażowani. W przypadku rezygnacji z pracy, sprzęt musi zostać zwrócony. To samo dotyczy szkoleń.

Korzyści

- Korzyści materialnych jest nie wiele. Jesteś wolontariuszem, otrzymasz wiedzę, rozwój, dobrą zabawę, piękną pasję, kursy, szkolenia, dobre towarzystwo, ciekawie spędzony czas, włożoną pracę instruktorów w każdego psa, satysfakcję z wykonanej pracy.  Jesteśmy tyle warci ile możemy dać innym. Ta praca to wolontariat, oczekuj tyle ile sam jesteś w stanie dać. Pięniedzy na pewno tu nie otrzymasz, ewentualnie zainwestujesz.

Cele pracy w zespole

- Naszymi celami są:
     - wyszkolenie i dorowadzenie do egzaminów przewodników oraz psów z zespołu zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH z dnia 13 grudnia 2012 r.w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych,
    - wyszkolenie przewodników i przygotowanie ich do udziału w akcji poszukiwawczej oraz do prowadzenia działań poszukiwawczych w terenie i na gruzowisku.


- Nie można traktować zagrożenia życia ludzkiego, jako drogi do sukcesu. Znaleziony człowiek to nasza radość, ale wynikająca z poczucia obowiązku, duszy ratownika, empatii. Czyjaś tragedia nie jest drogą do naszego prywatnego sukcesu. Sukcesem jest uczciwie przygotowany pies. Skuteczny, który znajdzie poszkodowanego.

- Każdy przewodnik powinien wziąść na siebie odpowiedzialność za proces szkolenia psa. Kształcimy, przygotowujemy się. Pracujemy, by niewiele mogło nas zaskoczyć.

- Akcje poszukiwawcze nie dają możliwości znalezienia poszkodowanego dla każdego psa w zespole.  Musimy zachować dystans w naszej pracy. Celem jest również dobrze przeszukany sektor (także ten bez poszkodowanego), zdany egzamin, uczciwa praca, a także znaleziony poszkodowany przez innego psa. Musimy czuć, że proces tworzenia jest już nagrodą za odwagę, otwartość i uczciwość - wobec siebie i ludzi. Jeśli nie czujemy i nie rozumiemy tego nie jest to miejsce dla nas.

- Uczymy się przyjmować niepowodzenia, wyciągać wnioski i akceptować siebie w całości. Treningi obnażają wszystkie nasze słabe strony. Im więcej ujawnimy ich na treningu, tym mniej będzie ich na akcji.

- Charakter, psychika, umiejętność zachowania spokoju, a także wysoka samoocena jest ważna w pracy ratownika - ochotnika. Taki ochotnik skupia się na zadaniu i realizuje je w 100%. Nie szuka wymówek, nie prowokuje, wzbudza zaufanie, nie skupia się na błędach innych, nie bolą go sukcesy innych, a każde jego działanie w imieniu grupy jest klarowne dla prowadzących i zespołu.

- Jako ochotnicy nie ma szans na opłacanie naszych działań w takim stopniu jak naszą pracę zawodową. Mimo braku motywacji finansowej powinniśmy czuć odpowiedzialność za powierzone nam zadania.

- To pasja, która wymaga wiedzy, współpracy, chęci, ludzkich dłoni. W cieniu sukcesu każdego psa i przewodnika stoją inni ludzie. Silni jesteśmy tylko jako zespół. Jako zespół wchodzimy do działań i jako zespół wychodzimy z działań.

- Egoizm osłabia grupę, więc największą wartością jest dbałość o zespół i poczucie przynależności do zespołu. Celem jest sukces zespołu - satysfakcja z pracy i uczucie, że sukces poszczególnego przewodnika jest sukcesem każdego przewodnika w zespole. Nie ma psów ratowniczych bez pozorantów, kolegów z zespołu, ratowników, instruktorów. W cieniu każdego wyszkolonego psa, znalezionego poszkodowanego stoi wielu ludzi.

- Obecność na treningu powinna sprawiać nam radość. Jeśli nie sprawia - nie jest to nasza pasja lub nie odpowiada nam praca w takim zespole i z takimi ludźmi to powinniśmy się zastanowić czy jest to odpowiednie miejsce dla nas. Jeśli nie podoba Ci się praca zespołu, zamiast tworzyć konflikt, budować frustrację i narzekać pozwól pracować innym w spokoju i zaufaniu. Odejdź i zrealizuj swoje założenia być może samodzielnie, a być może w innym ale lepszym dla Ciebie miejscu.

Większość, początkowo chętnych osób, rezygnuje z takiej formy spędzania czasu, jako dostarczającej zbyt mało emocji i przyjemności. Wbrew pozorom nie jest to aż tak ekscytujące i fascynujące jak w wyobrażeniach, bazujących najczęściej tylko na informacjach z mediów. Przekaz medialny charakteryzuje się eksponowaniem głównie najciekawszych elementów z "życia ratownika", pokazuje czasem efekt docelowy całej pracy, czyli udział w akcjach, czasem zakończony sukcesem. 
Media nie są natomiast w stanie w skondensowanym przekazie pokazać, że okupione jest to ogromem włożonej pracy, by gotowość do takiej akcji uzyskać. I choć główna praca odbywa się w terenie, na łonie natury, i do tego z psem, to z pewnością nie jest to żadna sielanka. 
Stąd wynikają kryteria, by członkami nie zostawały osoby, które ogarnął chwilowy zapał, lecz takie, które znajdą możliwość realizacji cząstki swoich pragnień, marzeń. W takim sposobie spędzania wolnego czasu odnajdą sens.
Źródło: Storat

 

Zasady na treningu

- Przewodnik jest zoobowiązany do posiadania podstawowego sprzętu. Listę przewodnik otrzymuje przy przyjęciu. Wychodzimy z założenia, że wyrazem szacunku i odpowiedzialności za zwierzę jest m.in posiadania wody i miski dla psa.

- Trening rozpoczynamy od spaceru z psem (załatwienie potrzeb fizjologicznych, uspokajający spacer, kilka minut na współprace. Napojenie psa, przygotowanie wody przy samochodzie). Następnie umieszczamy psa w aucie i udajemy się do lidera po wytyczne treningu. To odpowiedzialność przewodnika, aby poświęcić psu 15 minut przed każdym treningiem. Przyjeżdżamy wcześniej, aby inni nie musieli czekać na nas.

- Przed każdym ćwiczeniem przewodnik daje dla psa kilka minut, pozwala zapoznać się z terenem, zrelaksować się i dopiero podchodzi do grupy po zadanie.

- Po każdym ćwiczeniu należy napoić psa i udać się z nim na 5 - 10 minutowy spacer, aby ukoić nerwy.

- Psy wysiadają z aut na smyczy.

- Psy witają się na smyczach, mogą się powąchać, ale na smyczach i pod kontrolą przewodnika.

- Psy przed treningiem i po treningu są w kontakcie z przewodnikiem. Udają się na spacer z przewodnikiem, a nie z innymi psami. W przyszłości te psy będą wspólnie pracować w sektorze.Na wspólne spacery i zabawy umawiamy się w tygodniu.

 

Zasady pracy w zespole

- Priorytetem w wyborze przewodników na wyjazdy szkoleniowe i akcje są przewodnicy: najbardziej zaangażowani, rokujący na długoletnią pracę, zdrowi, odpowiedzialni, o odpowiednich cechach charakteru, akceptujący system i decyzyjność oraz psy: zdrowe, dobrze pracujące, rokujące.

- Informacje są przekazywane jak najszybciej, ale musisz się liczyć z tym, że jest to system Państwowy - terminy mogą być podane w ostatniej chwili. Być może na tyle krótko, że nie zdążysz zadbać o urlop na wyjazd.

- Nie o wszystkim zostaniesz poinformowany: np. o celach decyzji.

- Nie krytykuj zadania lub dowodzącego publicznie. Ma więcej doświadczenia i wiedzy niż sobie zdajesz sprawę.

- Pamiętaj o obowiązku zachowania tajemnicy.

- Jako wolontariusz wchodzisz w skład systemu ratowniczego i sprawy, decyzje mogą być wykonywane w sposób, który Ci się nie podoba, ale Ty nie jesteś tym, który podejmuje decyzje.

- Odpowiedni czas na konstruktywną krytykę jest na debryfingu. Okazuj szacunek wobec osób, z którymi nie zgadzasz się uczestnicząc w debryfingu.

- Nie obwiniaj innych ludzi za nie powodzenia swoje lub psów. Jest to złe i nie profesjonalne.

- Nie mów nigdy „mój pies miał coś zrobić" lub „mój pies mógł" po przedstawieniu faktów. Jest nie profesjonalne i nie zawsze prawdziwe.

- Oceniając pracę i swoje działania nie krytykuj innych, wyciągnij wnioski i znajdź swoje problemy. Łatwiej jest mówić o cudzych błędach, obwiniać innych - nie widząc swoich.

- Nie myśl nigdy, że bardziej nadajesz się lub posiadasz większe umiejętności niż inni.  Trzymaj swoje ego pod kontrolą.

- Nie należy do obowiązków władz, aby znać Twoje umiejętności, musisz sam o nich ich przekonać uczciwą pracą i chęcią pracy.

- Bądź uczciwy wobec siebie i dowodzącego. Nie przeceniaj swoich zdolności.

- Licz się z tym, że będziesz oceniany.

- Nie wszystko będzie w Twoich oczach sprawiedliwe i zrozumiałe.

- Powinieneś panować nad emocjami i nad próbą oceniania innych, ale dziś, jako niedoświadczony przewodnik masz obowiązek skupić się na swoich niedoskonałościach i liczyć się z krytyką.

- Nie zawsze dostaniesz dofinansowanie na sprzęt i wyjazdy, czasem musisz ponieść koszty we własnym zakresie.

- Wspólne treningi to nie darmowe wyszkolenie psa, ani coś co Ci się należy. Cała grupa oraz instruktorzy poświęcają czas dla Twojego psa. Doceniaj to. Staraj się zostawać do końca ćwiczeń i pomagać innym w treningu.

- Nie przyjmujemy do zespołu osób szkolących psy prywatnie (szkoleniowców), które mają korzyści finansowe z prowadzenia zajęć z psami lub gdy korzyści takie płyną dla innej osoby bądź firmy. Przewodnicy OSP Wołczkowo nie mogą prowadzić własnej działalności szkoleniowej  związanej z szeroko pojętą kynologią, szkoleniem psów i przewodników psów w celu pozyskania korzyści materialnych lub w celu reprezentowania innej szkoły bądź firmy. Jest to uwarunkowane faktem, że szkolenia psów ratowniczych odbywają się nieodpłatnie. Instruktorzy i przewodnicy szkolą psa i przewodnika w celach wyszkolenia skutecznego zespołu w poszukiwaniach. Nie szkolimy przewodników w celu podniesienia ich kompetencji zawodowych. Nasz zespół to nie jest odpowiednie miejsce do zwiększenia ilości pozyskanych klientów po przez zdobyte u nas doświadczenie i osiągnięcia. Jest to nieetyczne wykorzystanie pracy zespołu i wiedzy instruktorów. Ponadto istnieje zbyt duży konflikt interesów pomiędzy szkoleniowcami a zespołem. Osoba chcąca szkolić psy w ramach uzyskania korzyści finansowych dla siebie lub innych będzie musiała zakończyć współpracę z zespołem. Wyjątek stanowią instruktorzy przyjęci do zespołu do roku 2015, którzy posiadali już praktykę własną przed przystąpieniem do zespołu. Te osoby po skierowaniu indywidualnego pisemnego wniosku do koordynatora Sekcji oraz zespołu zarządzającego i po jego pozytywnym rozpatrzeniu mogą prowadzić jedynie treningi oraz konsultacje szkoleniowe w ramach zajęć indywidualnych (nie mogą reprezentować szkoły - własnej bądź innej osoby, ani zajęć grupowych).


- Przewodnik nie powinien występować w umundurowaniu OSP Wołczkowo w żadnej sytuacji poza treningiem zespołowym, akcją, wyjazdem służbowym, szkoleniem, pokazami. Podczas treningów indywidualnych przewodnik nie może posiadać umundurowania.


- Przewodnik powinien poinformować koordynatora Sekcji i instruktora głównego o każdej sytuacji w której przewodnik wystąpi w działalności kynologicznej także charytatywnej w roli konsultanta, wykładowcy, instruktora, członka innego zespołu bądź fundacji w której sylwetka "przewodnika psa" jest rozpoznawalna i osoba ta może swoim imieniem i nazwiskiem, wizerunkiem, bądź obecnością swoją lub psa być utożsamiana z psami ratowniczymi OSP Wołczkowo.


- Przewodnik psa OSP Wołczkowo nie powinien bez zgody grupy zarządzającej zespołu i koordynatora sekcji wykorzystywać poza działalnością zespołu - materiałów, odzieży, sprzętu, bądź wizerunku przewodnika wykorzystywanego do działalności sekcji.


- Jeśli w zespole OSP Wołczkowo znajduje się hodowca psów, nie może on wykorzystać informacji o posiadaniu psa użytkowego w celu zwiększenia prestiżu hodowli lub w celu zwiększenia korzyści finansowych. Korzyści finansowe hodowców i szkoleniowców wynikające z wykorzystania pracy zespołu są niedopuszczalne w pracy przewodnika psa ratowniczego. Jedynym odstępstwem jest sytuacja rozpatrzenia indywidualnego wniosku do koordynatora sekcji oraz grupy zarządzającej w przypadku bardzo zasłużonego przewodnika, a także psa w celu rozmnażania znakomitego osobnika do pracy użytkowej. Kwestia ta jest rozpatrywana na wniosek pisemny przewodnika przez zespół zarządzający i koordynatora Sekcji.

- Osoba która zdaniem zespołu zaburzy zaufanie przewodników (dotyczy to także plotkowania, obrażania innych, negatywnego nastawienie do pracy w zespole, braku tolerancji dla innych, okazywania publicznie niechęci do innych członków zespołu, nakłanianie innych osób do wydawania negatywnych opinii) może zakończyć pracę w zespole na wniosek koordynatora sekcji, zespołu zarządzającego, instruktora głównego zespołu. Decyzja ta jest podejmowana po przez głosowanie niejawne w/w składu. W takiej sytuacji przy decyzji o zakończeniu współpracy z przewodnikiem koordynator sekcji nie musi podawać przyczyn rezygnacji z pracy przewodnika w zespole.
 
- Przewodnik który chce pracować w innej dyscyplinie kynologii użytkowej lub sportowej powinien tą kwestię omówić z instruktorem głównym zespołu w celu weryfikacji czy praca ta nie koliduje z obecną wykonywaną pracą użytkową psa ratowniczego np. obrona, pasienie, praca jako pies myśliwski.


- Umundurowanie powinno obowiązywać na: treningach, ćwiczeniach, wyjazdach szkoleniowych, pokazach. Nie zakładamy tego typu odzieży w celach prywatnych np. spacer z psem, wyjście do sklepu.

- Oznakowanie psa powinno obowiązywać na: treningach, ćwiczeniach, wyjazdach szkoleniowych, pokazach. W przypadku prywatnego spaceru przewodnik jest zobowiązany nie stosować oznakowania psa ratowniczego.

- Podstawowe informację o przewodniku, psie oraz zdjęcia znajdują się na stronie internetowej, jesli przewodnik nie chce aby takie informacje znajdowały się na stronie powinien zgłosić taką informację dla administratora strony.

- W interesie przewodnika jest, aby w przypadku niejasności/konfliktu zgłosić problem oraz umówić się na rozmowę w celu rozwiązania sprawy. Rozwiązywanie konfliktów przez e-mail jest niepreferowaną formą rozwiązywania problemów.

- Szkolenie osób prywatnych lub niezwiązanych z zespołem przez naszego przewodnika w dziedzinie kynologii ratowniczej w  celu osiągnięcia korzyści własnych wiąże się z rozwiązaniem współpracy przewodnika z zespołem.

- Jeśli przewodnik będzie negatywnie nastawiony do pracy zespołu i nie będzie potarfił odnaleźć się w zespole i  sam podjąć decyzji o odejściu z zespołu, decyzje tą podejmie zespół.

- Przewodnik musi wykazać zdolność do pracy i jest rozliczany ze swojej pracy. Musi wykazać minimum 30% gotowości do działań roliczaną raz na 6 miesięcy (smsowe potwierdzenie gotowości do udziału w akcji). Musi wykazać minimum 20% obecności na akcjach rozliczane raz na 12 miesięcy (czyli na 12 akcji w roku na dwóch z nich przewodnik musi być). Musi wykazać minimum 60% obecności na treningach roliczanej raz na 6 miesięcy. W przypadku braku takich możliwości (praca, narodziny dziecka) w ramach zwiększenia aktywności przewodnik na swój wniosek może przygotować i zrealizować projekt, zrobić renowację przeszkód, zakupić mundur,GPSa, przyczynić się do realizacji dofinansowania, zwiększyć swoją aktywność w realizacji zajęć z dziećmi, udać się na spotkania służbowe w celu promocji grupy, przygotować i rozliczyć projekty w ramach funduszy itp. Osoby które nie spełnią tych wymogów mogą zostać zawieszone w działalności zespołu na 3 miesiące z możliwością późniejszej rezygnacji z pracy przewodnika.

 

Jeśli źle Ci, nie podobają Ci się zasady jeśli nie jesteś w stanie dopasować się do w/w wytycznych. Nie odpowiada Ci niedoskonałość systemu, trudno Ci znieść krytykę i decyzje podejmowane przez innych - zrezygnuj!

Natomiast jeśli to wszystko co przeczytałeś nie przeraża Cię, nadal czujesz motywację - to trafiłeś w odpowiednie miejsce!

 

Witaj w zespole, czekaliśmy właśnie na Ciebie!