ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Aplikacja Centrum Akcji - innowacje cyfrowe

Aplikacja Centrum Akcji - innowacje cyfrowe


Aplikacja "Centrum Akcji" to nowatorska aplikacja, której zadaniem jest pomoc przy zarządzaniu dużymi siłami i środkami na miejscu akcji poszukiwawczej.

Testowana aplikacja pod nazwą „Centrum Akcji” została stworzona na potrzeby działań poszukiwawczych realizowanych w terenie. Dowódcy i planiści GPR OSP Wołczkowo wracając z jednej z akcji omawiając działania doszli do wniosku że ogromne znaczenie ma organizacja pracy zespołu. Zaczęli zastanawiać sie w jaki sposób  usprawnić i przyspieszyć odprawy zespołów w teren, a także jak zwiększyć bezpieczeństwo samych ratowników i kontrolę przy dużej ilości zasobów. Dowódcy, planiści, łącznicy GPR OSP Wołczkowo wpadli na doskonały pomysł - aplikacja.

W ten sposób powstało skuteczne narzędzie stworzone specjalnie na potrzeby planistów, od których zależy szybkie i skuteczne przeprowadzenie akcji poszukiwawczej. Aplikacja została przygotowana przez Kamila Malińskiego - obecnie absolwenta Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w ramach trwającego programu Samsung Labo. 

Narzędzie to ma na celu usprawnienie fazy odprawy zespołów do pracy w terenie co może realnie przyspieszyć moment odnalezienia osoby zaginionej i udzielenia jej pomocy. W dalszej kolejności korzystanie z aplikacji systematyzuje pracę planisty – pozwala na bieżącą kontrolę czasu pracy zespołów poszukiwawczych, w przejrzysty sposób wskazuje stan zasobów dostępnych do wykorzystania oraz aktualnie będących w terenie. Jednocześnie program pozwala na wprowadzenie wszelkich informacji dotyczących osoby zaginionej i ich aktualizację. Klarowny system zbierania informacji pozwala na efektywną analizę napływających danych i przygotowanie planistyki celowanej. To z kolei służy optymalizacji wykorzystania zasobów dostępnych na miejscu poszukiwań. Korzystanie z aplikacji ma tę zaletę, że eliminuje czynnik nieczytelności zapisów wykonywanych ręcznie i „bałagan” związany z  dokumentacją papierową, a informacje zebrane za pomocą aplikacji automatycznie pokazują się na wszystkich zalogowanych do systemu komputerach. Dzięki temu łatwiej zapewnić ciągłość dowodzenia, nawet przy konieczności zmiany osób odpowiedzialnych za przebieg poszukiwań, bez ryzyka utraty dotychczas pozyskanej wiedzy. 

Oczywiście korzystając z nowoczesnych, technologicznych rozwiązań należy się liczyć z ryzykiem awarii systemu czy utrudnieniami związanymi z brakiem dostępu do Internetu. Dlatego są opracowywane także wersje offline dostępne na komputerach planistycznych oraz procedury związane z awarią.

Obecnie aplikacja była testowana w kilkudzisięciu realnych poszukiwaniach przy wykorzystaniu zasobów ludzkich w liczbie powyżej 80 osób.

Aplikacja jest po pierwszych testach wdrożeniowych i była przedmiotem ćwiczeń zorganizowanych przez GPR OSP Wołczkowo oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Policach, Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Do udziału w ćwiczeniach zaproszeni zostali funkcjonariusze Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Jak zgodnie przyznali uczestnicy ćwiczeń, każda taka inicjatywa to ważny element szkoleniowy zwiększający kompetencje poszukiwaczy i dający większe szanse na pomyślny finał poszukiwań.

Obecnie po zrealizowanych teście wdrożeniowym jest opracowywana nowa wersja aplikacji, jej test wdrożeniowy jest przewidziany na termin czerwiec 2019. Po kolejnych testach wdrożeniowych twórcy aplikacji przewidują jej udostępnienie wszystkim grupom poszukiwawczom w Polsce.

O aplikacji:

Innowacyjna technologia poszukiwawcza testowana przez grupy poszukiwawczo – ratownicze i policjantów w Zachodniopomorskiem

Ćwiczenia w terenie - akcja pozorowana 2017 (wdrożenie aplikacji "Centrum Akcji")

FLORIAN 2018 w kategorii “Innowacje i innowacja cyfrowa” dla GPR OSP Wołczkowo - Zachodniopomorskie Psy Ratownicze.

GPR OSP Wołczkowo na konferencji “Współpraca i Wymiana Informacji w Zakresie Osób Zaginionych - Nowe Technologie”.