ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Nasz zespół posiada pierwszego w województwie zachodniopomorskim psa o specjalności gruzowiskowej

Dodano: 2012-04-20

Nasz zespół posiada pierwszego w województwie zachodniopomorskim psa o specjalności gruzowiskowej
W dniach 19- 20.04.2012 r. na poligonie wojskowym w Pstrążu odbył się egzamin przewodników i psów ratowniczych specjalności gruzowiskowej I klasy organizowany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Egzamin przeprowadziła komisja, powołana przez Komendanta Głównego PSP pod przewodnictwem st. bryg. Tomasza Rzewuskiego.  

W egzaminie uczestniczyli ratownicy i psy z Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych PSP i OSP z terenu całego kraju. O skali trudności egzaminu i poziomie wymagań stawianym psom świadczył fakt, iż na 36 psów które przystąpiły do egzaminu pomyślnie ukończyło go tylko 9 czworonożnych ratowników, w tym reprezentujący województwo zachodniopomorskie i miasto Szczecin -  Nasz pies z SPR OSP Wołczkowo.
 
Jest to pierwszy i jedyny zespół w województwie zachodniopomorskim, który uzyskał certyfikat MSW dopuszczający do działań ratowniczych  i do poszukiwania osób uwięzionych pod gruzami zawalonych obiektów budowlanych w przypadku katastrof. Dokument wystawiany jest przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i jest to jedyny w Polsce dokument nadający uprawnienia do tego typu działań.