ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Przyjęcie noworoczne 2015/2016

Dodano: 2016-01-09

Przyjęcie noworoczne 2015/2016
Dnia 8 stycznia 2016 zakończył się dla nas owocny rok 2015. Dlaczego tak późno ? Tego dnia odbyła się uroczystość podsumowująca osiągnięcia i pracę naszego zespołu.  Mogliśmy również gościć i podziękować wielu wspaniałym osobom, które przez cały czas gorąco nas wspierają i kibicują naszym działaniom.

Po początkowym poczęstunku odbyła się obszerna prezentacja tegorocznych działań grupy, która przypomniała również o jej początkach i korzeniach. Było o czym mówić, gdyż ten rok był dla nas niezwykle bogaty w nowe doświadczenia. 

10 zdobytych licencji terenowych w roku 2015 wzbogacone zostało o 5 licencji gruzowiskowych. Ten kolejny krok do przodu, pokazuje jak wspaniale rozwija się grupa ratownicza pod sztandarem OSP Wołczkowo. Zdobyte licencje gruzowiskowe umacniają zespół i poszerzają jego specjalizacje, umożliwiając jeszcze skuteczniejszą  pomoc osobom  które ucierpiały w wyniku różnego rodzajów katastrof budowlanych, zawalisk i w innych wypadkach. Zdobyte uprawnienia udowadniają nam słuszność naszej pracy oraz założeń szkoleniowych, które kontynuujemy z uporem od 2010 roku.   

Tego dnia mogliśmy sobie przypomnieć jak bardzo wzbogacił się nasz zespół od początku działalności. W roku 2010 kilka osób zaczęło swoje kształcenie. Dziś mamy 25 wyszkolonych przewodników i nawigatorów. W tym wszystkim 10 osób to przeszkoleni planiści.  Ciągle mozolnie szlifujemy swoją wiedzę, nabywając kolejnych doświadczeń na licznych szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych, oraz na  akcjach poszukiwawczych w których mieliśmy  możliwość brać czynny udział. To jednak nie wszystko. Tego roku dokonaliśmy  kolejnego naboru w swoje szeregi. Wzbogaciliśmy się o kolejnych 5-ciu przewodników, przed którymi jeszcze wiele ciężkiej i ciekawej pracy. Wraz z nimi dołączyło do nas 5 młodych psów z którymi wiążemy duże nadzieje.

W  roku 2015 zaobserwowaliśmy wzrost ogólnych działań ratowniczych o 15% w stosunku do roku poprzedniego. Ilość podjętych działań poszukiwawczych w terenie wzrosły aż  o 29%. Podczas akcji w których braliśmy udział odnaleziono 12 żywych osób oraz niestety, co zawsze smuci, 2 martwe. Wszystkie akcje w których mieliśmy okazje wziąć czynny udział uzmysłowiły co jest najważniejsze, ZESPÓŁ.   

Dopiero tego dnia mogliśmy sobie uzmysłowić jak wiele zadań udało nam się zrealizować. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego mogliśmy zorganizować szkolenia, które podniosły nasze kompetencje min. z zakresu udzielania pierwszej pomocy, nawigacji, planistyki czy też pracy z psem. Tego roku mogliśmy gościć najlepszych specjalistów w dziedzinie poszukiwań, ludzi z jednostki GOPR oraz z fundacji ITAKA. Wiedza zdobyta dzięki nim jest bezcenna i z całą pewnością przyczyni się do jeszcze efektywniejszego wykorzystania naszych sił i środków.
 
Podjęliśmy się dodatkowego trudnego zadania. Projekt "Pies, przyjaciel dziecka" ma na celu uzmysłowić najmłodszym jak mają się zachować w przypadku zaginięć. Przedstawiamy również dzieciom pracę naszych psów oraz zapoznajemy ich personalnie z naszymi czworonożnymi partnerami.  W projekcie tym uczestniczą wychowankowie szkół podstawowych z naszej macierzystej gminy Dobra.

Wszystkie sukcesy nie byłyby możliwe gdyby nie praca wielu cudownych ludzi. Na spotkaniu mogliśmy nareszcie wszyscy przekazać podziękowania oraz uścisnąć dłoń naszym partnerom i przyjaciołom, bez których nie bylibyśmy dziś tu, gdzie jesteśmy.  Serdeczne podziękowania złożyliśmy dla:

Teresy Dera, Wójt Gminy Dobra, złożone na ręce Bartomieja Miluch Przewodniczącego Rady Gminy Dobra

Grzegorza Pieszko z Urzędu Gminy Dobra

Mateusza Wiśniewskiego z Urzędu Marszałkowskiego Biuro Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego

st. bryg. mgr inż. Jacka Staśkiewicz, Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie, złożone na ręce Roberta Wnukiewicz, Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie

bryg. mgr inż. Marka Gendek, Komendanta Powiatowego PSP w Policach

mł. bryg. mgr inż. Przemysława Grzybowskiego,  Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Policach Dowódca JRG

asp. szt. Czesława Sudoł z Wydziału Prewencji KWP Szczecin, złożone na ręce mł. asp. Agnieszki Kacprzak, koordynatora zespołu konnego Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie

Krystyny Suszczyńskiej z jednostki OSP Wołczkowo

oraz naszego niezastąpionego

Prezesa OSP Wołczkowo, Jana Suszczyńskiego

Podziękowania należą się również dla nas wszystkich, przewodników, instruktorów, kolegów i koleżanek z zespołu głodnego kolejnych sukcesów. Z satysfakcją mogliśmy podziękować sobie na wzajem za włożony trud i dzielne stawianie czoła przeciwnością losu. Również nasi goście chwalili nasze działania, a gmina Dobra ufundowała w tym celu specjalne kamizelki, dzięki którym nasi ratownicy będą jeszcze lepiej widoczni podczas działań i treningów.

Jak co roku wybraliśmy ze swojego grona przewodnika, który jest dla nas inspiracją i natchnieniem. Osobę, która dzięki swojej intensywnej pracy i zaangażowaniu włożyła największy wkład w rozwój naszej grupy. W tym roku przewodnikiem roku 2015 został po raz drugi GRZEGORZ KUDERSKI.

Po przedstawieniu naszych dotychczasowych zmagań, sukcesów i podziękowań, reszta wieczoru upłynęła na miłym spędzeniu czasu we wspólnym gronie. Suto zastawiony stół, muzyka z głośników i co najważniejsze doborowe towarzystwo, pozwoliły przygotować się nam na kolejne wyzwania.

Rozpoczynamy rok 2016.

Paweł Wężowski