ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Zgrupowanie szkoleniowe dla przewodników psów Sekcji OSP Wołczkowo - praca w terenie

Dodano: 2012-07-01

Zgrupowanie szkoleniowe dla przewodników psów Sekcji OSP Wołczkowo - praca w terenie

Zespół udał się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białogardzie. Dzięki uprzejmości strażaków z Białogardu odbyły się wykłady, podczas których cała grupa miała okazję zapoznać się z taktyką poszukiwania w terenie. 

Po wykładach odbyły się ćwiczenia w zespołach symulujące prawdziwą akcję poszukiwawczą. Założeniem treningu była praca z urządzeniem nawigacyjnym, umiejętność współpracy z zespołem, doskonalenie taktyki, nabranie doświadczenia w roli nawigatora, zmierzenie się z niedogodnościami terenu i pogody.

Motywacją do działań dla zespołu stała się ukryta w terenie 12 - letnia Weronika. 

W poszukiwaniach wykorzystano nowoczesne odbiorniki GPS, szybki port USB umożliwiający wymianę danych z laptopem zespołu, dał także możliwość zarządzania oraz szybki i precyzyjny odczyt tras przewodników.  Po wgraniu ich na odbiorniki GPS z laptopa zespołu przydzielono w każdy sektor: 2 przewodników z psami, nawigatora oraz przewodnika z torbą R1, a także dla potwierdzenia sektorów w gotowości czekał jeszcze jeden przewodnik z psem.

Po godzinie 22.00 dostaliśmy meldunek: poszukiwana odnaleziona!

Sukces znalezienia osoby poszkodowanej nie byłby możliwy bez skutecznego podziału zadań i pracy wszystkich zespołów w sektorach. Skuteczność naszego zespołu, współpraca przewodników między sobą i nawigatorami, podejmowane dobre decyzje, strategiczne dowodzenie, dokładność przeszukanego terenu - wszystko to zaważyło na tym, że poszkodowana odnalazła się relatywnie szybko.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu ćwiczeń, a przewodnikom za ich wielkie zaangażowanie! 

Obejrzyj zdjęcia | Kliknij tu

(Na zdjęciu: Nawigator i koordynatorzy sprawdzają wgrane sektory na odbiornikach GPS)