ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Naucz swojego psa aportować! Aport część III

Dodano: 2015-07-31

Naucz swojego psa aportować! Aport część III Czas zacząć kolejną część aportu!Jesteście gotowi? Dużo ćwiczyliście? To z całą pewnością widać efekty 

Czas na kolejne etapy nauki trzymania aportu: 
- przynoszenie aportu na komendę do mnie,
- podnoszenie aportu z ziemi,
- przyniesienie rzuconego przedmiotu.

Uwaga! Jeśli tego nie zrobiliście wcześniej - przed rozpoczęciem koniecznie obejrzyjcie i przeczytajcie wskazówki z poprzedniego odcinka – aport część I oraz aport część II

TRZYMANIE APORTU Z KOMENDĄ - DO MNIE:
 
Zanim zaczniemy to ćwiczenie pies musi znać komendy - ZOSTAŃ i DO MNIE.  Zostawiamy aport w pysku psa. Odchodzimy i wołamy psa komendą - DO MNIE. Początkowo jest to mała odległość. Słowo klucz lub kliknięcie (nagrodzenie) następuje w momencie gdy pies z komendy siad, przyniesie przedmiot i usiądzie przed nami. Na początku możemy nagradzać samo doniesienie aportu bez siadania. Wystarczy, że pies trzyma przedmiot i i zatrzymuje się przed nami z aportem w pysku. Kolejny etap nagradzamy psa gdy usiądzie. Gdy pies jest przed nami możemy mu pomóc komendą np. TRZYMAJ, SIAD. Gdy nie uda mu się ignorujemy zachowanie i powtarzamy czynność.
Pies ma obraz w głowie iż siedzenie przed przewodnikiem i trzymanie aportu powoduje że otrzyma nagrodę. Z takim obrazem i uprzednimi ćwiczeniami to zadanie nie powinno sprawić mu problemu!
 
PRZYNOSZENIE POZOSTAWIONEGO PRZED PSEM PRZEDMIOTU:
 
Gdy pies potrafi wykonywać wiele czynności związanych z aportem. Pozostawiamy psa na komendę - SIAD - ZOSTAŃ. Rzucamy przedmiot przed psem i zachęcamy optycznie wskazując na przedmiot i komendą TRZYMAJ - APORT - aby chwycił przedmiot i przyniósł go do nas. Nagrodzenie w pierwszym etapie następuje za podjęcie aportu. W kolejnych etapach za donoszenie, a potem za siadanie z przedmiotem.
 
APORTOWANIE PRZEDMIOTU:
 
Gdy pies płynnie wykonuje wszystkie etapy możemy przejść do aportowania przedmiotu. Rzucamy przedmiot i nagradzamy psa w momencie doniesienia przedmiotu.
 
Nauczyliśmy psa komendy "trzymaj, aport". Dzięki temu możemy pomóc psu na poszczególnych etapach nauki zrozumieć czego od niego oczekujemy.
 
Ważne wskazówki:
 
  1. Ważne jest uwarunkowanie psa na bodziec (słowo klucz np. dobrze lub kliker)
  2. Ważny jest moment, uchwycenie zachowania - to jest droga do sukcesu. Robimy zdjęcie zachowania.
  3. Każdy etap powinien być ćwiczony przez kilka dni zanim przejdziemy do kolejnego etapu. Czasem nauka aportu zajmuje nawet 7 tygodni. Sesje powinny być krótkie, ale motywujące. Szczególnie dla młodego psa.
  4. Najpierw musi wystąpić słowo klucz lub kliknięcie. Dopiero po sekundzie od słowa klucz wkładamy rękę do kieszeni po smakołyka. Jeśli w trakcie aportu włożymy rękę do kieszeni gdy pies ma aport, mamy dużą szansę na to że go wypluje. Dlatego unikamy takich sytuacji. Dla psa sygnały muszą być jasne. NAJPIERW słowo klucz, dopiero potem ręka do kieszeni lub pudełka ze smakołykami.
  5. Aport to nie zabawka, służy tylko do ćwiczeń.
  6. NIE STOSUJEMY PRZEMOCY! Nierzadko jest to najłatwiesza droga, ale nie zawsze przynosząca dobre efekty szkoleniowe.

Do zobaczenia niedługo!!