ZACHODNIOPOMORSKA GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GRUPA POSZUKIWAWCZO-RATOWNICZA OSP WOŁCZKOWO
GPR OSP WOŁCZKOWO
TELEFON ALARMOWY: +48 883 426 880
Menu

Współpracujemy z:

Zabawa w pracy ratowniczej - część II

Dodano: 2015-10-12

Zabawa w pracy ratowniczej - część II

Zabawa w zapasy


Zabawa w zapasy nie polega na rywalizacji i dominacji. Forma ta ma na celu wzmacnianie zwierzęcia. Niekoniecznie jest dobrą formą dla psów dominujących, szczególnie w przypadku niedoświadczonego przewodnika. Natomiast jest  znakomitą formą dla wzmocnienia mniej pewnego siebie osobnika bądź wspaniałą zabawą dla psa który uwielbia przeciągać się.

W tej zabawie istotne są dwa momenty.

  Moment zwycięstwa - kiedy pies napracował się i zdobywa, a raczej wygrywa zabawkę, to moment naszej widocznej radości i satysfakcji - „brawo przyjacielu, jesteś zwycięzcą”. Drugi moment, to moment gdy pies do nas wraca z zabawką, cieszymy się z tego powodu i rozpoczynamy grę dalej.

Na filmie 5 miesięczny Greif ktory dopiero uczy się bawić ...  Jeśli pies ma uczucie zwycięstwa i satysfakcji, buduje się w nim poczucie, że jest królem sytuacji. Dzięki temu chce się bawić dalej. Natomiast jeśli zbudujemy w nim przekonanie, że to my jesteśmy zwycięzcami i wyrywamy zabawkę, to bardziej nieśmiały osobnik nie będzie chciał kontynuować gry. Może zdarzyć się tak, że pies będzie chciał zdobyć np. gryzaka i wzrośnie chęć jej posiadania, ale z całą pewnością nie będzie wtedy chciał się z nami bawić.

To ważne by zbudować w psie poczucie zwycięstwa, satysfakcji, zaufania, partnerstwa. W zabawie w zapasy powinniśmy być na poziomie psa. Nie podnosimy jego łap w przeciąganiu się, ponieważ wzmaga to rywalizację, a my chcemy zbudować w nim przekonanie, że jesteśmy partnerami do zabawy, możemy być źródłem satysfakcji i po prostu świetnej zabawy!

Zabawę w początkowej fazie powinniśmy zakończyć neutralnie, np. wymieniając zabawkę na smakołyk. W kolejnych etapach dbamy o to, aby pies akceptował zakończenie zabawy, a także jej rozpoczęcie np. gdy pies na komendę "siad" usiądzie to na sygnał przewodnika rozpoczyna się zabawa. Gdy mamy już dorosłego psa i bardzo chętnego do zabawy psa to przewodnik - lider inicjuje zabawę i wybiera moment kiedy będzie się bawić z psem. Nigdy odwrotnie. Pies nie może wymuszać zabawy na przewodniku. Zabawa jest w przyszłości nagrodą za zadanie, a nie czymś co pies może wymuszać na właścicielu w każdym momencie.


Poniżej jeszcze jeden filmik przewodniczka bawi się z psem. Gdy pies zaczyna przejmować inicjatywę i próbuje wyrwać zabawkę - przewodniczka pozwala psu wyrwać zabawkę - wygrać ją! Cieszy się jakby akcentując "brawo, jesteś zwycięzcą". Zachęca psa do tego aby zagrał z nią jeszcze raz. Zadowolony z siebie pies, chętnie pobawi się jeszcze raz! Pies na filmie jest silny i nierzadko dominujący. Chętnie przejmuje inicjatywę i jest niezależny. Zabawa w taki sposób nie zmienia jednak pozycji przewodnika w ich relacji, co jest częstą obawą przeciętnego właściciela psa. Swoją pozycją buduje się po przez konsekwencję, zasady. Z całą pewnością nie po przez wyrywanie gryzaka w trakcie zabawy. Naszą pozycję lidera budujemy np. po przez niekonfliktową umiejętność zakończenia zabawy i akceptację przez psa że zabawa zakończyła się. W tym zakresie przewodnik powinien być stanowczy i konsekwetny!
Wyrywanie zabawki

Jeśli chcielibyśmy przedstawić problem przewodnika wyrywającego zabawkę psu, moglibyśmy przyrównać to do następującej sytuacji:

  Pracodawca przychodzi do nas i kładzie na biurku 5 000 złotych. Cieszymy się z tzw. nagrody, ale zanim szef dotrze do drzwi swojego gabinetu, zawraca i zabiera naszą premię. Wykonuje czynność kilkukrotnie. Czy po tygodniu na widok premii cieszymy się? Jakie mamy uczucia? Znasz odpowiedź. Podobnie jest z psem. Trudno mu cieszyć się na widok przewodnika i premii, skoro przewodnik udowadnia, że premia należy do niego, jest tylko jego i nie mamy szans nacieszyć się nagrodą. Zostają nam dwie opcje - chwycić nagrodę i czmychnąć czym prędzej lub odpuścić sobie. 

 
Dlatego nie wyrywamy psu tego, co ma być dla niego nagrodą. W ratownictwie w przeciwieństwie do sportu czy psów trenowanych do obrony nie musimy wzmagać uczucia rywalizacji ani uczucia chęci posiadania. Dla nas jest to całkowicie zbędne.

Podnoszenie łap psa w celu zwiększenia emocji zwierzęcia, ekspresję w zabawie dobieramy indywidualnie do psa. Oceniamy jego emocje i doboieramy bodźce w taki sposób aby zabawa była dla psa satysfakcjonująca!